Aktualności

Warsztat w Krakowie

2018-11-13, Autor: admin


SERDECZNIE ZAPRASZAM 16.11.2018 r.  NA SPOTKANIE WARSZTATOWE

miejsce:

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY im. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE

Terapia tańcem i ruchem w psychiatrii - technika IPTW©
(improwizacje psychomotoryczne tańca wewnętrznego)

w ramach:

IX Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej z cyklu „Psychiatria i Sztuka” „DLACZEGO KOLAŻ? Możliwości formalne i wyrazowe kolażu i montażu artystycznego w sztuce profesjonalistów i outsiderów”

kolaż
Czytaj więcej »

Nowa lokalizacja

2018-08-06, Autor: admin


Informuję, że sesje terapeutyczne w Gliwicach odbywać się będą w nowej lokalizacji tj. ul. Raciborska 13 (okolice Rynku).

Osoby zainteresowane podjęciem indywidualnej bądź grupowej terapii tańcem i ruchem zapraszam na godzinną konsultację indywidualną.

Rejestracja telefon: (32) 726-23-78

W ramach oferowanych usług terapeutycznych komercyjnych proponuję dwugodzinne sesje terapii tańcem i ruchem, które odbywają się w soboty.

Więcej informacji: LINK

Czytaj więcej »

DMT z ASD (publ.)

2017-06-06, Autor: admin


W Wydawnictwie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy ukażą się Zeszyty Naukowe nr 23(2)/2017. Najnowsze wydanie składa się z piętnastu artykułów w tym tekstu Anny Rojewskiej - Nowak w temacie "Terapia tańcem i ruchem kluczem do świata wewnętrznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)".
Zapraszamy do lektury on-line: LINK

Zeszyty Legnica


   Czytaj więcej »

II sesja warsztatowa SAP

2017-03-21, Autor: admin


W dniu 18 marca 2017 roku w Kaliszu w pomieszczeniach Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyła się II ogólnopolska sesja warsztatowa Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros.

W ramach II sesji odbyły się cztery warsztaty, jako pierwsza warsztat autorskiej techniki terapeutycznej IPTW© (improwizacje psychomotoryczne tańca wewnętrznego) przeprowadziła Anna Rojewska-Nowak 

II Ogólnopolska Sesja Warsztatowa SAP

Dziękujemy uczestnikom oraz organizatorom za zaproszenie :)

I LINK do galerii zdjęć autorstwa Izabeli Matuszewskiej 

II LINK do galerii zdjęć autorstwa Izabeli Matuszewskiej

III LINK  do galerii zdjęć autorstwa Izabeli Matuszewskiej

II Ogólnopolska Sesja Warsztatowa SAP

Photos from the workshop  of dance movement therapy (IPTW) by Anna Rojewska - Nowak

Second National Workshop of Association of Polish Arts Therapists "Kajros"

Faculty of Pedagogy and Art in Kalisz, Adam Mickiwicz University (18 March 2017)

Czytaj więcej »

Warsztaty na WSB

2017-02-24, Autor: adminWspółpraca z WSB w Poznaniu (Wydział Ekonomiczny w Szczecinie)

Od 2017 roku rozpoczynamy współpracę w zakresie prowadzenia warsztatów choreoterapii dla uczestników studiów podyplomowych Arteterapii z elementami terapii pedagogicznej na Wydziale Ekonomicznym w Szczecinie.

Do zobaczenia w Szczecinie :)

Warsztaty choreoterapii ze słuchaczami studiów arteterapii na WSB w Szczecinie

Strona Internetowa: LINK


Czytaj więcej »

Terapia uzależnień

2017-02-20, Autor: adminW lutym rozpoczynamy współpracę z Śląską Fundacją Błękitny Krzyż dla której realizowane będą grupowe sesje arteterapii w Bielsku-Białej.

Miejsce:
Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień w Bielsku-Białej, ul. Mostowa 1

Strona Internetowa Ośrodka: LINK

O uzależnieniach i terapii uzależnień można poczytać na blogu Fundacji: LINKCzytaj więcej »

Klub Aktywnego Seniora

2016-11-01, Autor: admin


Z wielką przyjemnością informujemy, że wznawiamy zajęcia dla seniorów z Klubu Aktywnego Seniora ECD Słoneczna Kraina w Katowicach.

Klub Seniora 

Więcej informacji:
Ewangelickie Centrum Diakonijne „Słoneczna Kraina”
ul. J. Dudy Gracza 6, 40-008 Katowice

LINKCzytaj więcej »

DMT z ASD

2016-11-01, Autor: admin


Z końcem października zakończono realizację cyklu cotygodniowych grupowych sesji rozwojowych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Centrum Terapii i Edukacji z Świętochłowic, realizowanych dla Fundacji Pomóc Więcej. Fundacja Pomóc Więcej, z którą współpracowaliśmy realizowała zadanie publiczne Miasta Świętochłowice polegające na organizacji i prowadzeniu działań na rzecz Miasta Świętochłowice w zakresie poprawy jakości życia niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w formie programów profilaktycznych i rehabilitacyjnych.


W ramach prowadzonych sesji grupowych z uczestnikami realizowane były m.in. następujące cele:

  • wspomaganie rozwoju psychoruchowego,
  • poznanie świadomości własnego ciała,
  • poznawanie przestrzeni z innymi osobami i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu,
  • wspomaganie kreatywności,
  • umożliwienie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym,
  • pomoc w odczuwaniu własnego ciała,
  • uplastycznienie ciała,
  • wzmocnienie koordynacji ruchowej,
  • kształtowanie orientacji przestrzennej.

W ramach cyklu sesji szeroko pojętej arteterapii i ruchu rozwijającego skupiliśmy się przede wszystkim na technikach stosowanych w DMT. Rodziny osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nieustannie poszukują alternatywnych sposobów wspierania swoich dzieci, aby im pomóc. Jednym z dostępnych sposobów pracy jest terapia tańcem i ruchem, która zyskuje na popularności w ostatnich latach dzięki dostrzeżeniu jej unikalnej zdolności do pracy bezpośrednio na podstawowych deficytach osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Terapia tańcem i ruchem wykorzystując wachlarz dostępnych metod i technik pracy, opierających się na ruchu (tańcu), wykorzystuje je niczym „klucz” dzięki któremu dostaje się niejako do wewnętrznego świata osób uczestniczących w sesjach terapii tańcem i ruchem i pomaga im zrozumieć zewnętrzny świat i nawiązać kontakt z otaczającym światem. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę trudności osób w zrozumieniu zachowań i emocji innych ludzi, zwłaszcza gdy osoba jest „zamknięta” w sobie i unika kontaktu z innymi.[*]Z literatury w tematyce terapii osób z ASD dowiadujemy się, że osoby te mają bardzo zróżnicowane trudności zdrowotne, mimo tego z obserwacji wnoszę, iż osoby te nawiązują kontakt emocjonalny. Kiedy pracuję poza słowem w sposób naturalny przepływają dźwięki prewerbalne wraz ze strumieniem powietrza pochodzącego z przepływu wdechu i wydechu, poruszających się strun głosowych. Dzięki temu, że jest możliwość i przestrzeń w tańcu i ruchu na przepływ obrazów płynących z wnętrza to także odblokowane zostają różnorodne uczucia. Niejednokrotnie są to uczucia o zabarwieniu pozytywnym, które równolegle mogą także mieć charakter negatywny. Przepływają także uczucia o zabarwieniu negatywnym, które jednocześnie mogą mieć charakter pozytywny. Słowem myślę, że te uczucia, to w zależności od kontekstu sytuacyjnego różnie są przeżywane i wyrażone. Odchodzę od tego typu nazewnictwa i zwyczajnie wraz z przepływem ruchu i tańca różnorodne uczucia są odblokowane. W trakcie sesji wskazuje na to pantomimika twarzy, a także analiza przepływu ruchu. W informacjach zebranych pod koniec sesji, czy też wybranych momentach czy to werbalnie osoby dzielą się treściami obrazów; czy też tym co się wydarzyło, nazywają uczucia. Z obserwacji wnoszę, że osoby które nie potrafią, swobodnie mówić reagują emocjonalnie pantomimiką twarzy koncentrują uważność na osobach wypowiadających się i reagują dźwiękami prewerbalnymi i odwrotnie. W tańcu i ruchu jest możliwe jak najbardziej spotkanie ze światem fantazji, pragnień, ale co bardzo istotne z rzeczywistością.[*]

Terapia tańcem i ruchem jest jedną z form wspomagających terapię osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. To właśnie podczas procesu terapeutycznego jako „klucz” do świata wewnętrznego uczestników daje możliwość spotkania się ze światem przeżywanym wewnętrznie choć na kilka momentów. Terapia tańcem i ruchem daje uczestnikom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu możliwość uzyskania drugiej szansy na rozwój, przy wsparciu i pomocy ze strony terapeuty tańcem i ruchem, tworzą fundament do dalszego rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego. W terapii tańcem i ruchem wykorzystanie tańca i ruchu jako formy komunikacji prowadzi do powstania relacji między terapeutą a uczestnikami sesji. W terapii grupowej istotna również jest relacja pomiędzy uczestnikami sesji, kiedy to terapeuta jest na stronie i stwarza możliwość uczestnikom do niedyrektywnej pracy (IPTW©). [*]
[*] Fragment tekstu:
Rojewska - Nowak A.,Terapia tańcem i ruchem kluczem do świata wewnętrznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy nr  23(2)/2017Czytaj więcej »

Film z 45 zjazdu PTP

2016-10-29, Autor: admin


Film prezentujący 45 Zjazd Psychiatrów Polskich Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który odbył się w tym roku w Katowicach jest już dostępny na stronie:

LINK

Kolejny zjazd za trzy lata!Czytaj więcej »

Konferencja warsztatowa

2016-10-19, Autor: admin


28 października 2016 roku w Katowicach odbędzie się Konferencja warsztatowa "Uczucia - myśli - działania", która jest organizowana przez Parafię Ewangelicko – Augsburską w Ewangelickim Centrum Diakonijnym Słoneczna Kraina, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach projektu: „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym”.

 

W ramach konferencji odbędą się warsztaty:

- Improwizacje psychomotoryczne tańca wewnętrznego IPTW© – wykorzystanie choreoterapii jako techniki wprowadzającej do procesu terapeutycznego choreoterapii;

- Witanie światła dnia w mroku ciemnej nocy – wykorzystanie dramy i opowieści w motywowaniu pacjenta do podjęcia, kontynuowania leczenia (również psychiatrycznego);

- Techniki relaksacyjne.

 

Warsztaty poprowadzą:

Anna Rojewska-Nowak – arteterapeuta, choreoterapeuta (terapeuta tańcem i ruchem),

Katarzyna Szarawara – psycholog i terapeuta,

Luvsanjantsan Otgonbaatar – fizjoterapeuta.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.


Opis warsztatów dostępny na stronie:

LINK

 

Deklaracje uczestnictwa w warsztatach oraz dodatkowe informacje można składać pod adresem e-mail: sloneczna.kraina@luteranie.pl
lub numerem telefonu: 513 518 466

 

Miejsce warsztatów: Ewangelickim Centrum Diakonijne Słoneczna Kraina, przy ulicy Dudy – Gracza 6, w Katowicach.
Rejestracja od godz. 9.00 rozpoczęcie warsztatów godzina 9.30.

 

 

 

konferencja katowice słoneczna

 

 

 

Czytaj więcej »
Aktualności

Warsztat w Krakowie

2018-11-13, Autor: admin


Konferencja arteterapia

Czytaj więcej »

Nowa lokalizacja

2018-08-06, Autor: admin


Sesje terapeutyczne w nowej lokalizacji

Czytaj więcej »

Aktualności

Facebook

Odwiedź nasz profil na Facebooku:

Kontakt

W związku z licznymi obowiązkami i prowadzonymi sesjami oraz warsztatami
w ciągu dnia, preferuję kontakt mailowy lub za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zapraszam do kontaktu.

Anna Rojewska-Nowak
E-mail:kontakt@arteterapia.com.pl
Kontakt