Arteterapia 4/2013A. Rojewska-Nowak, Choreoterapia w zaburzeniach afektywnych i nerwicowych. Doświadczanie emocji w spotkaniu z drugim człowiekiem, Arteterapia Terapia sztuką w praktyce nr 4/2013, s. 27-33.

W artykule przedstawiono efekt autorskiego projektu arteterapeutycznego dla osób z trudnościami zdrowotnymi w obszarze zaburzeń afektywnych, lękowych, nerwicowych. W projekcie autorka skupiła się na wykorzystaniu terapii tańcem i ruchem wspomagającej proces leczenia.

"Na co dzień obserwuję wyraźne zmiany w zachowaniu uczestników sesji choreoterapii. Poprzez odblokowanie i doświadczenie spotkania w choreoterapii z różnorodnymi uczuciami, osoby mogą świadomie konfrontować się zarówno z pozytywnymi emocjami, jak i negatywnymi. Dzięki pracy pozawerbalnej uczestnicy sesji, poprzez bezpośrednie przeżywanie i doświadczanie osoby własnej w tańcu i ruchu uświadamiają sobie przeżywane emocje, werbalizują je. Uzupełnianie się psychoterapii werbalnej z pozawerbalną oraz integrowanie wspólnych celów terapeutycznych wewnątrz teamu terapeutycznego, skutkuje tym, że pootwierane tematy na sesjach choreoterapii mają szansę być kontynuowane na sesjach psychoterapii werbalnej i odwrotnie. W trakcie przeprowadzonego projektu pootwierane tematy, miały zawsze szansę kontynuacji na sesjach psychoterapii werbalnej."
"Uruchomione myślenie refleksyjne przez pacjentów otwierało przestrzeń do poszukiwania refleksji, poszukiwania źródła owych uczuć, a także być może potencjalnych zmian. (...)
W stosunkowo krótkim czasie u pacjentów następuje przełamywanie mechanizmów obronnych, a dzięki temu ma miejsce wgląd. Tym samym zwiększają się szanse na rozpoczęcie bardziej zaawansowanej pracy terapeutycznej. Uczestnicy terapii samodzielnie w sposób konstruktywny poszukiwali dróg prowadzących do komfortu, nie uciekając od swoich licznych trudności, odważnie stawiali czoła wszelkim niełatwym sytuacjom. Moi pacjenci kreując taniec tworzyli samych siebie. Uczestnicy projektu tworząc swój taniec stawiając kolejny krok oraz budując relacje w kontakcie z drugim człowiekiem i grupą, sami stanowili o sobie, dokonywali wyboru i podejmowali kolejne wyzwania, na które napotykali w trakcie sesji, jak to ma miejsce również w życiu."

Więcej w Czasopiśmie Arteterapia Terapia sztuką w praktyce nr 4/2013.

 

Aktualności

Warsztat w Krakowie

2018-11-13, Autor: admin


Konferencja arteterapia

Czytaj więcej »

Nowa lokalizacja

2018-08-06, Autor: admin


Sesje terapeutyczne w nowej lokalizacji

Czytaj więcej »

Aktualności

Facebook

Odwiedź nasz profil na Facebooku:

Kontakt

W związku z licznymi obowiązkami i prowadzonymi sesjami oraz warsztatami
w ciągu dnia, preferuję kontakt mailowy lub za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zapraszam do kontaktu.

Anna Rojewska-Nowak
E-mail:kontakt@arteterapia.com.pl
Kontakt